415 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
6 Svar
Hjemmelavet Sædeskal??? Hjemmelavet Sædeskal???
Var der ikke en herinde som har prøvet dette??? Eller er der nogen som har et forslag til hvordan man kan lave sådan noget, så er jeg meget interesseret i at høre fra jer...
0 synes godt om
aug 2004
Følger: 12 Følgere: 11 MC-er: 1 Emner: 50 Svar: 190
tænkte på at lave den på en træskabelon og lave skallen i glasfiber man kan købe den mange steder, jeg fandt det på bildillens hjemmeside.
det sværeste er nok at lave formen
\\morten
apr 2004
Følger: 45 Følgere: 54 MC-er: 7 Emner: 179 Svar: 675
http://images.google.dk/imgres?imgurl=http://vibmoto.free.fr/images/szr-03.jpg&imgrefurl=http://vibmoto.free.fr/szr.htm&h=284&w=364&sz=23&tbnid=z0Jp8R1QSToJ:&tbnh=91&tbnw=116&start=8&prev=/images%3Fq%3Dszr%26hl%3Dda%26lr%3D%26newwindow%3D1%26sa%3DG
Her er et par billeder af noget som jeg godt kunne tænke mig at det kom til at ligne lidt.....
aug 2004
Følger: 12 Følgere: 11 MC-er: 1 Emner: 50 Svar: 190
aug 2004
Følger: 12 Følgere: 11 MC-er: 1 Emner: 50 Svar: 190
dec 2003
Følger: 57 Følgere: 56 MC-er: 5 Emner: 169 Svar: 514
Nr.1 er selvfølgelig at finde en racerkåbe i glasfiber, men det kan bare være lidt besværligt, hvis man vil have konen med ud og kører. Men det er helt klart den fedeste løsning. Og hvis man laver det ordentligt, tager det max en time at bygge bagsædet tilbage på cyklen.
Men hvis det kun er en skal over bagsædet du er ude efter, er det ikke umuligt at lave det selv.
OPSKRIFT:
1rulle Brun pakke tape
1 dåse isolerings-skum
Glasfiber.
1. Du starter med at tape bagsædet og kåbedelene ind i den brune tape. (den er fenomenal til den slags da der ikke er noget der kan binde på det)
2. Sprøjt derefter isoleringsskum på bagsædet, i tykt lag, da det ikke altid bliver helt jævnt. Lad det hærde et døgns tid.
3. Form skummet i den ønskrede form. ( husk at der kommer at lag glasfiber udenpå, så lad være med at lav det for stort)
4. Hvis du vil genbruge skummet, skal du tape det ind, før du støber glasfiber ovenpå skummet. Ellers støber du bare ovenpå skummet. HUSK lige at lave en prøve, for at se om skummet kan tåle epoxien, ellers skal det tapes ind.
5. Når glasfiberen er hærdet, tagner du på den, hvor den skal skæres til.
6. Det kan godt være lidt svært at få formen og glasfiberen af, hvis man ikke har givet det voks for man støber, men det kan godt lade sig gøre.
7. Så er det kun at skære til, fjerne skum og tape, spartle og male.
Håber at du kan bruge det til noget.
PS.
Husk at værkstedet skal være varmt, og at bruge handsker.
mar 2004
Følger: 6 Følgere: 5 MC-er: 1 Emner: 10 Svar: 34
hehe
Hjemmelavet Sædeskal???