Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sætte 2 lamper op 500 kr.
  • Fallen dryer blocking entrance into bathroom 2.000 kr.
  • Reparation af sage espessomaskine 1.000 kr.
  • Flydespartel 1.500 kr.
  • Montering af låge på intregreret opvaskemaskine / Siemens 1.540 kr.
  • Ukrudt fjernes 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Nyt tændrørsgevind
  • #2   7. feb 2011 Der er da intet galt i at bruge helicoil til det, men du kan også bruge en "Time Sert" bøsning til det, dem bruger jeg for det meste når der skal laves den slags løsninger i motorer og topstykker

  • Fanta H
    Fanta H Tilmeldt:
    apr 2007

    Følger: 4 Følgere: 11 Svar: 1.409
    #3   7. feb 2011 Wurts har nogle rigtigt gode gevind bøs, meget bedre end en spiral,
    som helcoil, men de kræver lidt værktøj, : bor, gevindtap, fræser til at nedsænke kraven på bøsningen, og til sidst en dims man kører igennem til sidst for at udvide bøsningen, men så holder det også evigt, meget stærkere end det originale.


  • #4   8. feb 2011 man undres over hvordan man kan skrue et tændrør over i gevindet, det kunne tyde på at man skulle holde sig fra at skrue selv.

  • #5   8. feb 2011 Claus k, du drømmer ikke om hvor mange der ikke har sans for moment ! Har ofte i forbindelse med arbejde ved cyl. service set ovenstående, og i forbindelse med nuværende job på mc værksted også set mange topstykker og enda ventildæksler der er vold overspændt !


  • #6   8. feb 2011 Og nu snakker vi slet ikke bundpropper for så er faktoren x 10 smiley

  • #8   8. feb 2011 Claus K: på en brugt maskine kan der godt være mange ejere gennem tiden som ikke har skruet tændrøret rigtigt i, hvilket ødelægger gevindet.

    Kenneth: Takker, der bliver nok løsningen.

    Helicoil fejler intet, bruger dem selv. Men til tændrør har jeg fået dem frarådet af flere mekanikkere.


Kommentér på:
Nyt tændrørsgevind

Annonce