{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
527 visninger | Oprettet:

Syn af mc {{forumTopicSubject}}

Hey Min datter har arvet sin mors motorcykel ( eller den indgår i boet )
Når den engang skal sælges skal den synes da den sidst er synet i 2010,
Men spørgsmålet er
Skal den synes når den skal over i hendes navn ??
Eller er det bare at gå ind på skat og lave et normalt ejerskifte ?
Den er frigivet til salg af tinglysningskontoret,
Har kikket lidt men kan ikke rigtigt finde noget

Nogen der kender reglerne




Kommentarer på:  Syn af mc
  • #1   19. aug 2018 Den skal synes. Det er kun mellem ægtefæller, der ikke kræves syn.

  • #2   19. aug 2018 ok jamen så er det jo derfor jeg ikke kan finde noget
    Tak


  • #3   20. aug 2018 Det gør sig faktisk gældende i flere tilfælde.
    Se bare her:

    Ejerskifte (brugerskifte)

    § 21. Når et registreret køretøj skifter ejer (bruger), har den nye ejer (bruger) pligt til snarest muligt og senest inden 3 uger efter ejerskiftet (brugerskiftet) at fremstille køretøjet til syn og få det godkendt, når dette følger af stk. 2-5, medmindre køretøjet afmeldes forinden.

    Stk. 2. Ejerskifte (brugerskifte) kan ikke finde sted, hvis fristen for et indkaldt periodisk syn af køretøjet er overskredet.

    Stk. 3. Et køretøj, der er underkastet periodisk syn, skal synes og godkendes, hvis det er omfattet af

    1) § 55, stk. 1, registreret første gang for mere end 1 år siden og senest synet og godkendt for mere end 1 år siden,

    2) § 55, stk. 2, registreret første gang for mere end 2 år siden og senest synet og godkendt for mere end 2 år siden,

    3) § 55, stk. 3, registreret første gang for mere end 4 år siden og senest synet og godkendt for mere end 2 år siden, eller

    4) § 55, stk. 4, registreret første gang for mere end 40 år siden og senest synet og godkendt for mere end 8 år siden.

    Stk. 4. Et køretøj, der ikke er underkastet periodisk syn, skal bortset fra knallert synes og godkendes, hvis

    1) køretøjet er registreret første gang for mellem 5 og 10 år siden og senest synet og godkendt for mere end 2 år siden, eller

    2) køretøjet er registreret første gang for mere end 10 år siden og senest synet og godkendt for mere end 1 år siden.

    Stk. 5. De i stk. 4 nævnte køretøjer kræves ikke synet, hvis

    1) ejerskifte (brugerskifte) sker mellem ægtefæller eller registrerede partnere,

    2) en ægtefælle/registreret partner efter den anden ægtefælles/registrerede partners død eller i tilfælde af skilsmisse eller separation overtager et køretøj, der er registreret i den anden ægtefælles / registrerede partners navn,

    3) en person overtager et køretøj, der er registreret i en samboendes navn, hvis den fælles bopæl har bestået de sidste fem år,

    4) en person ved dødsfald overtager et køretøj, der er registreret i afdødes navn, hvis vedkommende har haft fælles bopæl med afdøde de sidste to år før dødsfaldet, eller

    5) en person ved ophævelse af fælles bopæl overtager et køretøj, der er registreret i en samboendes navn, hvis den fælles bopæl har bestået de sidste fem år før samlivsophævelsen.

    Kilde: https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=142064


  • #4   20. aug 2018 Ja ok det var en ordentlig smøre
    Men som jeg læser det skal den synes for de har ikke haft samme bopæl i mere end 5 år


  • #5   20. aug 2018 Præcis! Det skal den.

  • #6   20. aug 2018 Jeg læser det som 2 år i dette tilfælde men jeg er også træt og vil gå i seng nu.

  • #7   21. aug 2018 Fuldstændig rigtigt 2 år
    4) en person ved dødsfald overtager et køretøj, der er registreret i afdødes navn, hvis vedkommende har haft fælles bopæl med afdøde de sidste to år før dødsfaldet, eller

    5) en person ved ophævelse af fælles bopæl overtager et køretøj, der er registreret i en samboendes navn, hvis den fælles bopæl har bestået de sidste fem år før samlivsophævelsen.


Kommentér på:
Syn af mc