836 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 13 Svar

kan ikke oprette billed fra iphone 4?? kan ikke oprette billed fra iphone 4??

hey.. nu er jeg ved at få min fighter oprettet.. men alle mine nye billeder som er taget på min iphone, kan mcg ikke oploade.. noget med forkert format.. så nu har jeg førsøgt at oprette den med nogen gamle billeder, fra ombygningen.. satme træls mcg!!!! GRRRR


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samling af Kyoto kommode / delvist samlet 500 kr.
  • Udskifte vandhane til opvaskemaskine 1.200 kr.
  • Nedtagning af radiator. 2.380 kr.
  • Flytte haveaffald 833 kr.
  • Montere fatning 400 kr.
  • Komfur& kogepladen tilkobling 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  kan ikke oprette billed fra iphone 4??
  • #1   10. sep 2011 er ret overbevist om at det er det Icrap der generalt bare er galt på den igen.. smiley

  • #2   10. sep 2011 så så nicky.. jeg blir jo helt ked af at have købt den nu.. den er jo dyr nok;)

  • #4   10. sep 2011 øhh. nej.. smed den i usb ingangen, og ville overføre direkte, men det gad den sku ikke.. den skrev noget med formatet... det plejer at virke direkte fra mit digitalcam??

  • #5   10. sep 2011 Du er nød til bare at trække billederne over i en mappe først.
    Man kan desværre heller ikke oprette billederne på siden, kun ved brug af telefonen.


  • #7   10. sep 2011 Tror næppe at Apple vil tillade dig at smide dem over direkte fra telefonen, ligesom du heller ikke bare kan tage musikken fra din iPhone direkte.

    Lav en mellemlanding på computeren, og smid dem på MCG derfra. Du kan jo altid bare slette dem bagefter.


  • #8   10. sep 2011 Som Thomas skriver, så kan du ikke uploade billederne direkte fra din iPhone - du skal gemme dem i en mappe på computeren først.
    En detalje, men en smule underligt, da foto arkivet er det eneste der er adgang til uden om iTunes, på iPhone..

    Mht. formatet, er det ganske almindeligt jpj format smiley


  • #9   10. sep 2011 Øhh... har lige prøvet med min android mobil, ingen problem det gør den da bare, så iphone burde da også kunne..

  • #10   10. sep 2011 Og hvor er det synd for dig, hvad er en iphone? jeg har ikke råd til sådan noget, Kaldes også "lukusprobrolem" !!!!!!!!!!!!!!

  • Sajmon ™
    Sajmon ™ Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    mar 2004

    Følgere: 293 MC-er: 16 Annoncer: 1 Emner: 125 Svar: 20.725
    #11   11. sep 2011 Man kan ikke tilgå billedarkivet på en iphone fra browseren som er indbygget i den.

    100% useless - og ikke MCG's skyld...


  • #13   11. sep 2011 Henrik (Aalborg) S> Sjovt du nævner at det er for at beskytte en fra virus etc. at overformynderiet Apple vælger at lave alle de restriktioner. For der har lige været en stor test af sikkerheden af Android, iOS, Symbian, RIM(Blackbarry) og Windows Mobile i forhold til beskyttelse af personlige oplysninger etc. og der tabte iOS ret massivt i forhold til de andre...

    Det er som om at alle argumenterne for at lade overformynderiet tage selvbestemmelsen fra en, på ens ret dyre telefon, falder lidt til jorden efter sådan en test.. LOL

    http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article1600827.ece


  • #15   11. sep 2011 Henrik> Jeg tror du lige skal tage læsebrillerne på og læse testen igen så smiley

    Der står at skadelige programmer <b>er mere udbredte.</b> Der står også at der "kun" er et moderat antal sårbarheder på Android m.fl. hvor der står der er <b>mange</b> kendte sårbarheder på iOS.

    Det er jo ligefedt at udbredelsen af Malware er mere begrænset, når sikkerheden på telefonen er som en si, for så vil den smule der er jo finde vej.
    Og igen er det uden betydning at der er meget malware i omløb, hvis de telefoner det er designet imod, har OK sikkerhed imod det.

    Min pointe er egentlig blot at iOS og Apple generelt har gjort alskens krumelurer for at begrænse brugerens muligheder og frihed med hans/hendes eget produkt, alt sammen i "sikkerhedens" hellige navn, og at dette er totalt nytteløst, da sikkerheden <b>IKKE</b> er et hak bedre på iOS end på fx Android, hvor der er total handlefrihed... Tværtimod! smiley


  • #16   11. sep 2011 Når vi har nået igennem det saglige ja så vil jeg lige tilføje at jeg er stor tilhænger af iPhone men til gengæld finder jeg alt hvad der står Suzuki på usmageligt.

    Jeg foretrækker til enhver tid stegt flæsk med persille sovs frem for høns i asparges, rød klær mig bedre end blåt, men til gengæld kunne jeg ikke drømme om at stemme til venstre for midten.

    Drop nu det pis, solen skinner .. Kør en tur istedet for at blive arrig over en religions krig mellem hvad man foretrækker.

    Skal en rigtig hotdog være med rød, stegt eller som Fransk? Ja spørgsmålene hober sig op for de der bekymrer sig.



  • #17   12. sep 2011 jeg plejer at sammenligne iphone med en sandkasse, apple har sat brugeren af en iphone i og sat legetøj rundt på kanten, og du har kun det det legetøj som "pædagogen" har sagt du må lege med..

    Det er så også en rigtig lækker sandkasse med noget flot legetøj som er pædagogisk korrekt så ingen kommer til skade ved at bruge det...

    Android bestemmer du så selv over hvordan skal være, kan man ikke lide noget så laver man det bare om, (hovedmenu, smsprogram, galleri, kamera.... )

    Nogen steder er iphone foran android og andre steder er det android, hva der er bedst ang sikkerhed er hamrende ligegyldigt, ALT kan hackes/inficeres med malware/virus så der skal man ikke vælge det ene foran det andet..

    Min grund til at jeg ikke havde en iphone i mere end ca 2½ dag er itunes, bare ideen med at de vil tvinge det crap i min computer for at jeg kan udnytte min mobil virker ikke i min verden.

    Men ja det er en smagssag hvad man kan lide, og om en mobil holder strøm flere dage betyder ikke ret meget for mig, jeg skal alligevel ikke bruge den om natten når jeg sover, så der plejer den at få strøm... ;c)

    MEN må jo nok hellere lige tjekke den nye iphone når den kommer, jeg kan nemlig godt lide at få sand imellem tæerne.. ;c)


Kommentér på:
kan ikke oprette billed fra iphone 4??

Annonce