830 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Svar

Baneræs og olie på forgaffel.. ? Baneræs og olie på forgaffel.. ?

Jeg står og skal til Knutstorp på fredag, og har netop opdaget at pakningen i mit ene forgaffelben tilsyneladende er en smugle utæt.

Jeg har opdaget det ved at der ligger en forholdsvis tynd oliefilm på det ene forgaffelben når man kører fingrene henover. Det er ikke noget man kan mærke når man kører..

Er det et problem når jeg skal ud og køre på bane? Jeg tænker her på den tekniske kontrol. Der står jo at de ikke må være utætte, men tæller det her for utætte pakninger, når det er så lidt?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring i vores butik 800 kr.
  • Kan du skifte en vandhane? 1.000 kr.
  • Maling af brændt hele vejen rundt om huset. Ca. 50- 60 meter 1.000 kr.
  • Møbelsamling 1.249 kr.
  • Hækklipning 2.500 kr.
  • Hjælp til enhætte 1.249 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Baneræs og olie på forgaffel.. ?
  • #1   12. aug 2012 Det gør det ja. Det tætner jo ikke sig selv hen af vejen. Der er faktisk nok langt større risiko for at de VIRKELIG bliver utætte derude. Og kommer jeg lige efter dig så ryger jeg måske også på den bekostning.

  • #2   12. aug 2012 Hvilken mc er det. Det er jo ikke umuligt at få det fixet inden fredag. Evt kan jeg være behjælpelig hvis tiden tillader det.

  • #3   12. aug 2012 Det er ikke værd at køre med, en pakdåse koster alligevel nærmest ingenting.

  • Mike L
    Mike L Tilmeldt:
    sep 2006

    Følger: 8 Følgere: 7 Svar: 58
    #4   12. aug 2012 Du vil blive ked af at stå på røven på grund af en svag forbremse der er smurt ind i forgaffelolie.
    Få det lavet inden race.


  • #5   12. aug 2012 Hvis den har stået stille længe er det nok bare fordi pakningen er blevet tør. Den bliver smurt når gaflen kører op og ned, og hvis den bliver tør bliver den utæt. Men den bliver så tæt igen når der kommer olie på (når gaflen bevæger sig). Du kan evt. hjælpe processen ved at tage støvhætten af og komme godt med akselfedt derop. Det smører pakningen så den bliver tæt igen. Men som sagt - det er kun en løsning, hvis det skyldes at motorcyklen har stået stille og pakningen er blevet tør.

    Hvis du kører på den jævnligt og du tror det er kommet pludseligt, kan det også skyldes at der kommet et sandkorn eller noget i klemme imellem pakningen og gaflen. Når du har støvhætten af, kan du måske se om der sidder noget (det er ikke sikkert at det er til at få øje på, men det kan være olie løber ud et helt bestemt sted), som gør den utæt. Det kan ofte fjernes med et tyndt stykke plastik - dem man brugte til overhead-projektorer i gamle dag er helt perfekte, hvis man klipper et lille stykke af. Sådan et stykke kan man liste ind i mellem gaffelbenet og pakningen og fjerne evt. skidt.

    Og endelig kan det også være pakningen skal skiftes som de andre skriver. Men hvis du er desperat er det værd at undersøge om den blot er tørret ud eller der er kommet skidt i...

    VH Bjarke


  • #6   12. aug 2012 Tak for det meget uddybende svar.

    Som Chris frygtede blev den pludselig rigtig utæt (faktisk da jeg var på vej ned til værkstedet for at afmontere dem). Så jeg har nu afmonteret dem - Jeg satser på at NBmotor nede på Lolland ikke holder ferie i den kommende uge, så han kan fixe dem for mig.


Kommentér på:
Baneræs og olie på forgaffel.. ?

Annonce