Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • afhente skrald til containerplads 350 kr.
  • Electrician needed to put light fixtures up. 1.500 kr.
  • Enhver haveopgave 2.000 kr.
  • Rengøring 700 kr.
  • Flytte levende pumaer 570 kr.
  • Hæng spisebordslampe op 250 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  BI-Xenon ?
  • #1   30. jul 2007 nåår... oka tak skipper smiley

  • #2   30. jul 2007 og en ting til. forstår ikke hvorfor der kun er en pær med til Xenon til mc..?

    Kan man ikke bare købe et til en bil det er jo meget billigere.. eller er det bare mig.


  • #3   30. jul 2007 hmm det giver jo ikke mening..?

  • #4   30. jul 2007 det er rigtig nok. har luret din bandit. den er ret lækker smiley

    kender du et sted man kan få biligt Xenon


  • #5   30. jul 2007 det dyrt har fundet det til 1095

  • #6   30. jul 2007 Wideviev er måske dyrt, men det er kvalitet. Finder du Bi-xenon til 1100 kr, så ville jeg være på vagt over for ringe kvalitet. Der er jo ikke meget ved det hvis balast osv ikke kan tåle fugt (kan de billigste ikke) når den skal sidde på en Mc.

  • #7   30. jul 2007 Nu skal vi lige være engie om at "rigtigt" bi-xenon, er en linselygte, der har 2linser, lidt som optikerbriller, kan slå en ekstra linse ned for at ændre spredningen på lyset.

    Denne form for bi-xenon (den eneste der bruges af bilfabrikanter) findes på bmw E46 og fremad, Vw Passat og ja alle nyere luxusbiler.

    Kineserne er hurtige til at finde på noget sjovt, hvis der er penge i skidtet.

    Mange biler bruger kun en pære (halogen) til kort/lang lys, dette i europa oftest en H4, en H4 pære har 2 glødetråde, den ene med en reflektor der afskærmer lyset i den nederste halvdel af parabolen ved lang lys.

    Problemet med Xenon var bare, at eftersom det er en lysbue, så var/er det ikke optimalt at montere 2 "lysbuer" i en og samme pære.

    I starten var det slet ikke muligt, og derfor fremkom kineserne med løsningen, hvor en magnet trak xenon pæren frem og tilbage i en H4 sokkel, så man efterlignede spredningen fra en H4.

    De første der kom på markedet, holdte sædvanlig kinesisk kvalitet, og det viste sig at selve xenon enheden, ikke kunne tåle de mange rystelser frembragt af den magnetiske "rykke" mekanisme.

    Idag findes der H4 xenon pærer, som indeholder 2 lysbroer, hvilket modsvarer de 2 glødetråde i en H4 pære.

    Problemet er så stadigt at en lysbue pære stadig har brug for opvarmningstid (derfor xenon er MEGET blåt indtil den er varm) og derfor vil f.eks overhalingsblink med disse pærer være et problem..

    Dette være sagt, så gik spørgsmålet nok mere på kvalitet/pris, og af alle de sæt jeg har set, er wideview klart dem der virker mest gedigne.

    Klart du kan finde sæt billiger, men igen nogle kører viborgdæk, mens andre køber michelin!!!

    -
    Morten Dahl


Kommentér på:
BI-Xenon ?

Annonce